Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rinoplastinin Yaşamınıza Etkileri

burun-estetigi

Hepimiz eşit doğmadık. Bazıları güzel gözlerle, muhteşem saçlarla ve gerçekten de zarif bir burun ile doğarlar.Ancak, bu kategoriye girenler, her geçen gün toplumun güzel olmak için algıladıklarından biraz uzakta olabilecek özelliklerle uyanmak zorunda kalmışlardır. Çoğu insan için bu bir sorun değil, ancak görünüşünü değiştirme konusunda bir isteğe sahip olanlar için bu önemli bir karardır.

Rinoplasti, temel olarak yüzün simetrisini kontrol eden burun ile alakalıdır. Rinoplasti burundaki estetik veya fonksiyonel sorunların düzeltilmesi için en çok tercih edilen estetik yöntemdir. Ancak rinoplasti, kişinin psikolojisini nasıl etkiliyor?

Orta yaş ve üstü rinoplasti uygulanan çok sayıda kişinin bulunduğu 20-30 yaş grubunda büyüyen bir pazar var. Ancak ortak noktaları olan bir husus, toplumun algılanan ve ilan edilen mükemmeliyet fikrinin neden olduğu güvensizliktir.

Toplumun Etkisi

Görünüm, başkalarının sizinle alakalı fark ettiği ilk şeydir. Toplum, bazı insanların kabul edilmek üzere görünümlerini geliştirmek veya tamamen değiştirmek için yapabileceklerini yapmaları gerektiğine inanmaktadır. Akran baskısı aynı zamanda gençlerden kararlarında da büyük bir rol oynamaktadır ve buna yenik düşenlerin çoğu sonunda aldıkları acele kararlardan pişman. Bu sonuçta, yıkıcı davranışa yol açarak, yüzlerinde istedikleri mükemmel burnu elde etmeleri için daha fazla değişiklik yapmalarına neden olmakta.

Rinoplastinin Eksileri

Rinoplasti uygulamasının hastayı olumsuz etkilemesi için bazı nedenler vardır. Bazıları diğerlerinden daha kalıcıdır, ancak hepsi kesinlikle geçerlidir.

Acı Hissetmek

Ameliyattan sonra hasta, acı hissedecektir. Çünkü önemli bir operasyon geçirmiş ve iyileşmek için sabırlı olması gerektiğini bu noktada anlamıştır Bazen küçük bir soğuk algınlığı bile bu durumu daha kötü bir hale getirebilmektedir.

Hoşnutsuzluk Duygusu

Hastanın yanlış nedenlerle veya gerçekçi olmayan beklentilerle burun estetiğine karar vermesi, ameliyatın ardından mutsuz olmasına neden olacaktır. Kişi gerçekçi hayaller kurmadıysa sonuçtan memnun olması da beklenemez. Bu tip bir senaryo son derece stresli ve zorlu bir yolculuğa işaret etmektedir. bu nedenle kişi mutlaka gerçekçi olmalıdır.

Boşuna Bekleme Hissi

Bir çok hasta bu durumun bir ameliyat olduğunu unutma eğilimindedir. Bu işlemin etkilerinin tam olarak görünmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Diğer yandan ameliyatın hemen ardından burnun şişmesi, ilaç kullanılması ve burnun sarılı olması gibi durumlar kişide boşuna zaman geçiriyormuş hissi yaratabilmektedir.