Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rinoplasti Sonrasında Yara İzi İle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

burun-estetigi

Burun estetiğinden

sonra güzel yeni bir burun olacak, ancak aynı zamanda yara izi de olacak. Hiç kimse Rinoplasti sonuçlarını bozan görünür bir yara izi istemiyor. Bu rehber, burun estetiği sonrası iz oluşumu hakkında bilmeniz gereken her şeyi sunmaktadır.

İki çeşit rinoplasti vardır; açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti. Genellikle görünür olmasa da, küçük bir yara izi oluşabilmektedir.

Kapalı Rinoplasti

– Kapalı rinoplastide tüm kesikler burun deliklerinden gerçekleştirilmekte ve görünür herhangi bir iz bırakmamaktadır. Kapalı Rinoplasti, küçük sorunları çözümlemek için iyi bir tercihtir, ancak açık Rinoplasti kadar görünürlük veya tedavi esnekliği sağlamaz.  Çoğu hasta, açık Rinoplastiden daha iyi sonuçlar alacaktır.

Açık Rinoplasti

– Açık rinoplasti sırasında, burun deliklerinini ortasındaki dokuda küçük bir kesi açılır. İnsizyon çok küçüktür, ancak burnun içinin görünmesi sağlandığı için tüm detaylar görünebilir ve daha kapsamlı bir cerrahi işlem yapılır. Yara izi iyileştiğinde çoğu hastanın kendisi bile izi göremez.

Rinoplastiden sonra iz kalma olasılığı, cerrahın becerisi, cilt tipi ve genetiğinin yanı sıra ameliyat sonrası burnunuza nasıl baktığınız gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Rinoplastiden sonra cildinizin birkaç ay boyunca hassas olması muhtemeldir. Diğer ayndan ameliyatın sonrasında güneşten mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Güneş yara izinin renginin koyulaşmasını ve görünür olmasını sağlar. Bu nedenle mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı ve gölgede bile şapka takılmalıdır. İyileşme sürecinde çok fazla güneşe maruz kalmak, daha sonra görünür yara izlerine neden olabilir. Aynı zamanda dikişlerin alınmasının ardından kabuk tutacak olan yaraya iyi bir bakım yapılması ve kabukların kendi düşmeden alınmaya çalışılmaması da gerekmektedir. Bu iz oluşumuna neden olabildiği için zararlıdır.