Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rinoplasti Ameliyatından Sonra Cilt Sertleşmesi

burun-estetigi

Çoğu kişi, rinoplasti ameliyatından sonra ağrı ve şişlik beklemektedir. Ancak bazı durumlarda beklenmedik olayların ortaya çıkması hastaları şaşırtmaktadır. Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca hastalar özellikle burunlarının üzerindeki cildi keşfetmekte ve bazı sonuçlarla karşılaşmaktadır. Çoğu hasta burun ucu etrafındaki derinin sert olduğunu hissetmetedir. Tüm hastalar bu durumu deneyimlemezken, rinoplasti ameliyatının nadir görülen bir yan etkisi de cilt sertleşmesidir.

Rinoplastiden Sonra Cilt Sertleşmesi Neden Olur?

Burun cildinin rinoplasti ameliyatından sonra sertleşmesinin iki önemli nedeni bulunmaktadır.  Ancak cildin kendisi ile ilgisi yoktur. Sertlik aslında ciltteki bir değişikliği değil, alttaki dokuyu yansıtmaktadır. Ödem, cerrahiden hemen sonraki aylarda sertliğin en yaygın nedenidir. Yara dokusu oluşması iyileşme meydana gelse de bu kadar hızlı yok olmayabilir. Bu da cilt sertleşmesine neden olan bir başka durumdur. Bu iki durum, genellikle burnu zaten kalın ciltli olan hastalar için daha büyük bir sertlik hissi yaratmaktadır.

Ameliyattan Sonra Cilt Sertleşmesi Ne Zaman Sona Erer?

Sertleşmiş cilt hissi hastalar için tehlikeli olabilirken, bu durum genellikle ne görünür ne de kalıcıdır. Özellikle burun ucu ameliyattan sonra birkaç ay boyunca bu şekilde kalacak, ancak sonraki birkaç ayda yavaşça yumuşamaya başlayacaktır. Bununla birlikte, ameliyattan yaklaşık bir yıl sonrasına kadar tam yumuşaklığa ulaşmaması da mümkündür.

Sertleşmiş doku veya revizyon rinoplastisi ameliyatı düşünmeden önce hastaların rinoplastiden sonra bir veya iki yıl  beklemeleri önerilir çünkü doku yumuşatılabilir ve sonuçlar bu süre içinde değişebilir.

Cilt Sertleşmesini Önleme

Ne yazık ki, hastanın rinoplasti ameliyatlarından sonra cilt sertleşmesini önlemek için yapabileceği çok az şey vardır.  Bununla birlikte, doğru seçilmiş bir plastik cerrah şişme ve yara dokusunu en aza indirgeyebilir.