Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında İyileşme Sürecine Dair Uzman İpuçları

burun-estetigi

Rinoplasti ameliyatına hazırlanırken hastaların paylaştığı en büyük endişelerden biri de yara izinin oluşması korkusudur. Açık bir rinoplasti ameliyatından sonra burunda görülebilen büyük izlerden herkes endileşelenmekte. Ancak çoğu zaman yara izinin görünürlüğü çok azdır ve iyileşme sürecinde yaraya iyi bakılması durumunda bu iz neredeyse hiç görünmeyecektir. Ancak yine de bazı ipuçlarıyla bu durumu garanti altına almak mümkündür.

Güneşte Kalma

UV ışınları iyileşme sürecine yara izinin daha kötü olmasını sağlayabilir. Rinoplasti ameliyatından sonra çok fazla güneşte kalmak, yara izinizin koyulaşmasına neden olabilir, bu da kalıcı olması muhtemel bir durumdur. Rinoplasti ameliyatından sonra, birkaç hafta boyunca güneşten uzak durun. Dışarıda olacaksanız bir şapka ve güneş kremi kullanın. Çoğu hasta, ameliyattan hemen sonra güneş yanığı eğilimi gösterir.

Başınızı Dik Tutun

Rinoplasti ameliyatından sonra başınızı dik tutmak, söz konusu şişme miktarını azaltabilir. Bu nedenle yatakta veya koltukta yatsanız bile mutlaka başınızın altına en az iki yastık koymalısınız. Bu iyileşme sürecinizin daha kısa olmasını sağlayabileceği gibi, şişme miktarını etkilemesi nedeniyle size moral de verecektir.

Cerrahınızın Talimatlarını Önemseyin

Rinoplasti ameliyatının ardındna her hastaya ayrıntılı olarak talimat listesi verilmektedir. bu talimatlar son derece önemlidir. Bu nedenle mutlaka bu talimatlara uymalısınız.

Sigara İçmekten Kaçının

Sigara içmek asla sağlıklı seçimi değildir. Ancak eğer rinopasti ameliyatı olmayı düşünüyorsanız o halde bu durumu da anlamalısınız. Nikotin, kan akışını etkilemesi ve en kötü senaryoda cilt kaybına yol açabilmesi nedeniyle asla önerilmez. Rinoplasti ameliyatının öncesinde ve ameliyattan sonra belirli bir süre sigara kullanılmamalıdır. Bu iyileşme sürecinizin uzamasına neden olacak ve göz altınızdaki morlukların daha uzun sürede geçmesini sağlayacaktır.