Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Nazal Travmadan Sonra Rinoplasti İle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

burun-estetigi

Birçok kişi, rinoplastinin tıbbi nedenlerden dolayı asla uygulanmayan bir kozmetik cerrahi yöntemi olduğunu varsayıyor. Ancak bu yanlış bilinen bir durumdur. Özellikle çoğu rinoplasti hastasının sadece nefes alma ve burun fonksiyonlarının iyileşmesi için burun estetiği olmaya karar verdiği düşünüldüğünde rinoplastinin sadece estetik problemler nedeniyle uygulanmadığı görülüyor. Bir başka tıbbi ihtiyaç olan burun hasarları sonrasında da rinoplasti tercih edilmektedir. Bir burun travması oluştuğunda hem işlevsel hem de kozmetik hasar devam edebilir ve nefes almayı zorlaştırabilir. Bu da geleceğe yönelik komplikasyonların oluşmasını sağlar. Kırık bir burnu tıbbi tedavinin ardından estetik açıdan düzeltmek büyük bir sorun ve sorumluluktur.

Burun travmasının tipleri

Her burun farklıdır; Bu nedenle, her burun yaralanması da benzersizdir.  Her rinoplasti vakasında olduğu gibi burun travmasının her vakası, bireysel olarak ele alınmalı ve hastanın kendine özgü ihtiyaçlarına odaklanmalıdır. Aşağıdakileri içerebilen birçok burun yaralanma şekli vardır:

Kırık burun:

Tipik olarak burun kemiklerinde ve kıkırdağında bir kırılma bulunması durumudur.

Tıkanık burun:

Kırık bir burun başka sorunlara neden olduğunda tıkanıklıklar sıklıkla ortaya çıkabilir.

Tekrarlanan hasara sahip burun: Birçok sporcu zamanla birden fazla burun kırığı yaşayabilir. Tedavi edilmediğinde, kırık burun travmaya neden olabilir.

Burun hasarını

gidermek için burun estetiği ameliyatını düşünüyorsanız, önce burun travmasına uğramış olmalısınız. Yaralanmanızın ardından birkaç hafta içinde yapılan rinoplasti, tam bir restorasyon şansı sağlayabilir.  Herhangi bir rinoplasti ameliyatı için iyi bir aday olmak için genel sağlık durumunuz iyi olmalı ve sigara içmemelisiniz. Aynı zamanda gerçekçi olmanız da çok önemlidir. Burnunuzun hasar alması nedeniyle hayallerinizdeki gibi bir sonuç ortaya çıkmasa da eski burnunuza çok yakın iyi bir sonuç alınabilmektedir.