Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Gebelik Sonrası Vücut Sorunları ve Rinoplasti

burun-estetigi

Doğum yaptıktan sonra, annelerin çoğunluğu doğumun fiziksel, duygusal ve psikolojik etkilerinin üstesinden gelme ihtiyacı yaşayacaktır.

Bu, böylesine büyük değişikliklerden habersiz ve ilk kez anne olan kadınlar için özellikle geçerlidir. Özellikle fiziksel görünüşte yaşanan değişimler anneleri oldukça etkilemektedir. Özellikle daha zayıf olmayı öven bir toplumda gebelik öncesindeki forma dönmeyi hayal etmek kaçınılmaz olmaktadır.

Öz saygı kaybı, annelerin gebeliklerinden sonra ilerlemelerini engelleyen bir konudur. Toplumun kadınların görünüşleriyle alakalı ne kadar katı olabileceği göz önüne alındığında, belirlenen yüksek standartlara uyum gereksinimi her zaman vardır. Bazı durumlarda, kadınlar kendine güvenen ve canlı benliklerini bırakarak saklanmayı tercih eder.

Hamilelik Sonrası Vücut Değişiklikleri

Göğüsler

Hamilelik sonrasında emzirme durumuna geçen annelerin gögüsleri sütle dolu olması nedeniyle sarkar ve farklı bir forma dönüşür. .

Burun

Burun şişmesi, gebelik sırasında meydana gelebilecek en önemli değişikliklerden biridir. Bu olay östrojen düzeylerindeki artış ile bağlantılıdır. Burun ucu yağdan meydana geldiği için fazladan şişmesi veya büyümesi de normaldir. İdeal olarak burun şekli kilonun hamilelik öncesi durumuna dönmesiyle düzelecektir. Ancak bazı durumlarda burun eski şeklini almayabiliyor.

Cilt

Gözlerinizin etrafındaki koyu renkli bölgeler “gebelik maskesi” olarak adlandırılır ve hamilelik döneminde gelişir. Ancak zamanla soluklaşırlar, bu yüzden onlar için endişelenmeye gerek yoktur. Diğer cilt değişiklikleri arasında ağız ve çenenin çevresinde kızarık döküntüler ve aşırı cilt kuruluğu bulunur.

Hamilelik Sonrası Rinoplasti

Büyümüş bir burunla karşılaşan veya doğumdan sonra solunum güçlüğü çeken anneler rinoplasti ameliyatına karar vermektedir. Bu gibi durumlarda burun eski haline getirilmeye çalışılırken, aynı zamanda burundaki diğer estetik ve fonksiyonel sorunlar da ortadan kaldırılmaktadır.

Böylelikle annenin hamileliğin ardından vücudundaki kusurları çok fazla önemsemesinin önüne geçilerek kendini daha iyi hissetmesi ve psikolojik olarak kendini yeniden beğenmesi sağlanmaktadır.