Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fonksiyonel Rinoplasti Sadece Görünüş İçin Yapılmaz

burun-estetigi

Çoğu hasta, rinoplastinin ağırlıklı olarak kozmetik nedenlerle yapıldığını varsayar, ancak burun estetiği ameliyatı ile çözümlenebilen birçok fonksiyonel problem vardır. Kozmetik burun estetiği öncelikle burnun görünümü, estetik şekli ile ilgilidir. Kozmetik yönlerin değiştirilmesi hastanın imajını değiştirebilir, ancak fonksiyonel değişiklikler daha da fazlasını yapabilir. Solunum sorunları veya burun yaralanmaları ortaya çıktığında, fonksiyonel rinoplasti sorunu düzeltebilir ve tıbbi sorunları hafifletebilir. Fonksiyonel rinoplasti, kozmetik değişikliklerle kombine edilebilir.

En Sık Görülen Fonksiyonel Sorunlar

Fonksiyonel rinoplasti ameliyatı olmak isteyen hastaların karşılaştığı tipik sıkıntılardan bazıları şunlardır;

Şiddetli alerjilerden kaynaklanan kronik sinüs tıkanıklığı.

Septum deviasyonu sonucunda tek bir burun deliğinde veya her ikisinde oluşan tıkanma.

Solunum yolu boyunca tıkanıklık oluşmasına neden olan büyümüş kıkırdaklar.

Burun polipleri.

Burun yapısını etkileyen burun travması.

Hayal kırıklığı yaratan sonuçlara ve işlevsel sıkıntılara yol açan kötü bir rinoplastinin sonuçları.

Fonksiyonel Rinoplasti İçin En İyi Adaylar

Rinoplasti ameliyatı olmayı düşünürken, iyi bir aday olup olamayacağınızı belirlemek önemlidir. Rinoplasti ameliyatı için hastaların genel sağlığının iyi olması, sigara içmemesi ve gerçekçi beklentilere sahip olması önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rinoplasti ameliyatı, genellikle bir ile iki saat arasında sürmektedir. Ameliyat boyunca genel anestezi kullanılmaktadır. Açık veya kapalı rinoplasti kullanılabilir. Kapalı bir rinoplastide, kesikler burun delikleriyle sınırlandırılacaktır. Açık bir rinoplasti için, iç kesilere ek olarak burun ucunun altına çok küçük bir kesi oluşmaktadır. Daha sonra burnun derisi altta bulunan kemik ve kıkırdak parçasından ayrılır ve daha sonra bu kısım şekillendirilir.