Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Sınırlandırılması Gerekenler

burun-estetigi

Rinoplasti ameliyatı sonrasında yeni görünümünüzü seveceksiniz, ancak bu noktaya gelmeden önce iyileşme sürecini iyi geçirmeniz gerekecek.  İyileşme zaman alır ve ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta için yapacaklarınızı sınırlar. Yine de daha iyi bir görünüm için iyileşme talimatlarınızı uygulayın ve kendinize, işlemden sonra tamamen iyileşmeniz için gereken zamanı verin. Yeni burnunuz buna değer olacak!

Rinoplastiden Hemen Sonra – İstirahat

Rinoplasti ameliyatından kısa bir süre sonra iyileşmek için eve geri döneceksiniz. Bu durum için en iyi tavsiyemiz çok ve çok dinlenmektir. İyi olduğunuzdan emin olmak ve iyileşmenizin ilk günlerinde size yardımcı olmak için sizinle birlikte kalacak birine ihtiyacınız olacak. Uzun uykulara dalın, ilaçlarınızı alın ve iyileşmeyi bekleyin.

İlk 24 saat boyunca bazı burun kanamalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu normaldir ve genellikle bir veya iki gün içinde çözülecektir. Ayrıca tıkanıklık da olabilir. Ağrı genellikle azdır ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

İlk Hafta

Burun estetiği ameliyatından bir hafta sonra çok fazla kısıtlandığınızı hissedebilirsiniz.  Çoğu hasta sadece birkaç gün sonra rutin faaliyetlerine geri dönebilir. Bu süre zarfında yorucu aktivitelerden ve egzersizlerden kaçının. Yavaş yürümek dolaşımı teşvik eder ve iyileşme sürecinde yardımcı olabilir.

Rinoplastiden Sonra Kaçınılması Gerekenler

İyileşme sırasında düzgün bir iyileşme sağlamak için belirli aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Ameliyattan sonra sınırlandırmanız gereken durumlar şu şekildedir;

Sigara içmeyin – Sigara içmek uygun bir şekilde iyileşmenizi engelleyebilir. Ameliyattan birkaç hafta önce sigara içmeyi bırakın ve birkaç hafta sonraya kadar kesinlikle sigara içmeyin.

Gözlük veya güneş gözlüğü takmayın – Gözlükler burun köprüsüne koyulmayı gerektirdiği için kullanılmamalıdır.

Burun travmasından kaçının – Yeni burnunuza dikkat edin ve burun travmasına neden olabilecek aktivitelerden kaçının.