Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Kaçınılması Gerekenler

burun-estetigi

Burun estetiği ameliyatı kadar burun estetiği ameliyatının sonrasında iyileşme süresince yapılacak olanlar da çok önemlidir. Bunun kolay bir görev olacağını düşünebilirsiniz, ancak işlemin ardından burnunuzun darbe alması son derece ciddi bir problemdir. Bu nedenle ameliyat sonrasında etkili bir iyileşme süreci geçirmek daha hızlı iyileşmek için son derece önemlidir. Bu sayede günlük aktivitelerinize daha hızlı bir şekilde dönüş yapabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatından sonra kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır. Yeni bir burun ve burun kemiklerinin tamamen iyileşmesi yaklaşık altı haftayı bulur. Dolayısıyla bu süre zarfında, hiçbir şeyin yanlış gitmediğinden emin olmak için fazladan bir önlem almalısınız.

Sıkı Çalışmalara Hayır

Spor salonuna gitme ve egzersiz gibi işlemlerden ameliyattan sonra en az iki hafta boyunca kaçınılmalıdır. Ağır kaldırmanın yanı sıra aerobik egzersizler, koşu ve hatta yüksek etkili yürüyüş de yapılmaması geteken etkinliklerdendir. Üçüncü haftanın ardından düzenli egzersiz çalışmalarınıza geri dönebilirsiniz. Ayrıca, ilk altı hafta yüzmeden kaçınılması gerekir.  Basketbol ve voleybol gibi temas sporları, burnunuza zarar verebileceği için 4-6 ay kadar yasaktır.

Duş Almayın

Bu sizin için anlaşılması zor bir kısıtlama olabilir, ancak burnunuza su gelmediğinden emin olduğunuz zaman banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan 5 gün sonra bunun için izin verilmektedir. Yüzünüzü temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sadece burnun kuru kalmasını sağlayın.

Alkol İçmeyin

Burnunuz tamamen iyileşene kadar ameliyattan sonra yapmamanız gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlardan biri de alkol almamaktır. Burun estetiği ameliyatının ardından size verilecek olan bazı ilaçlar alkol ile etkileşime girebilir. Aynı zamanda kanı sulandıran alkol aşırı kanama riskine de neden olmaktadır.

Sigara İçmeyin

Aynı şey sigara içmek için de geçerli. İlk iki üç hafta içinde bunu önlemek en iyisidir. Sigara, iyileşme sürecini geciktirebilir. Aslında bir burun estetiği ameliyatı olmak bile sigarayı tamamen bırakmak için harika bir motivasyon olabilir.