Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İşe Yarayacak İyileşme İpuçları

burun-estetigi

Burun estetiği ameliyatına karar vermek, ameliyat öncesinde psikolojik ve fiziksel olarak hazırlanmak, ameliyata girmek ve sonrasında uyanmak zor aşamaların geride kaldığını gösterse de ameliyatın ardından iyileşme süreci bu aşamalar arasında en önemli konumdadır. Rinoplasti sonrasında tam iyileşme için 12 ay geçmesi gerekse de alınacak bazı önlemler ile bu süre bir miktar kısaltılabilmektedir.

İyileşme aşamasında, alışılmış rutininizin çok dışına çıkacağınızın farkında olmanız çok önemlidir. Bu, dört ile altı ay arasında bazı şeylerde değişiklikler olacağı anlamına gelmektedir. En basitinden bir süre gözlük takmamanız gerekmektedir. bu basit ama önemli bir noktadır.

Burnunuzun yeni şeklinin stabil bir şekilde durması için 5-8 gün süresince bir splint yerleştirilecektir.

Ameliyattan sonraki ilk hafta morarma görülecektir. Ağrı kesici önerildiği miktarda alınabilir.

Göz çevresinde şişme en yaygın görülen durumdur.  Yanak bölgesinde birkaç morluk olması da normaldir. Şişmiş bölgelere soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Ameliyat sonrası bakım biraz sabır gerektirir çünkü rahatsız edici ve huzursuz olur. Nefes almada zorluklarla karşılaşıyorsanız, reçete edilen ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca burnu nemli tutmak için size verilen talimatlara uymalısınız.

Ameliyattan 24 saat sonra araba kullanmayın.

Eğer gözlükleriniz varsa altı hafta sonra kullanmanız önerilir. Burun köprüsü iyileşme konusunda oldukça nazik bir bölgedir. Kontak lens takabilirsiniz, ancak bunun için yine de size verilen talimatlara dikkat etmelisiniz.

Kafanız daima dik durmalıdır. Uyurken kafanızın yüksekte olduğundan emin olun, başınızın altına iki yastık koyun.

Yorucu aktivitelere katılmayın. Aynı zamanda ağır şeyler taşımanız da önerilmez.

Her şeyden önce iyileşme döneminde en fazla sabırlı olaya ihtiyacınız olacak. Burnunuz tıkanabilir, sargılarla dolaşmak moralinizi bozabilir, morluklara katlanamayabilir veya hemen günlük aktivitelerinize dönemeyebilirsiniz. Ancak sabırlı olmanızın karşılığını çok geçmeden alacağınızı unutmamalısınız.