Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Ameliyatı ve Güneş

burun-estetigi

Burun estetiği ameliyatı dünyada sıklıkla tercih edilen ve en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir. Açıkçası, herhangi bir ameliyat sonrasında iyileşme döneminde bile hastaların bazı aktiviteleri kısıtlaması gerekirken rinoplasti ameliyatının ardından da kısıtlanması gereken aktiviteler vardır. Dokuların iyileşip normale dönmesi biraz zaman aldığı için bu anlaşılabilir bir durumdur. Burun estetiği ameliyatının ardından önemsenmesi gereken konular arasında burun köprüsünü yoracak egzersiz ve gözlük takmak vardır. Bununla birlikte, komplikasyon riskini en aza indirmek  için kaçınılması gereken daha az belirgin faaliyetler de bulunmaktadır . Bunlardan biri, rinoplasti ameliyatını takiben güneşe maruz kalma ile ilgilidir.

Ameliyat ve Güneş

Rinoplasti ameliyatından sonra bir süre hastaların güneşten uzak kalması şarttır. Herhangi bir ameliyattan sonra, ameliyat edilen alan çok hassastır ve güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının güçlü etkileri sonuçlara zarar verebilir. Günümüzde açık rinoplasti çok yaygındır çünkü cerrahlar çalıştıkları dokulara daha iyi odaklanabilirler. Burun delikleri arasındaki dokuya yapılan kesiyle gerçekleştirilen bu işlemin ardından eğer hasta yarasına yeterince iyi bakabilirse herhangi bir yara izi olmayacaktır. Güneşe maruz kalmanın iyileşme sürecinde cerrahi izleri koyulaştırma eğilimi vardır, bu nedenle tavsiye edilmez.

Ne Kadar Güneşten Uzak Kalmalıyım?

Doğal olarak, güneşten uzak durmak konusunda çok temkinli davranmanız büyük bir rahatsızlık olabilir. Bununla birlikte, hastaların iyileşme süreci boyunca yaşadıkları rahatsızlıklar geçici olsa da rinoplasti ameliyatının sonuçları bir ömür boyu kalıcıdır. Bu nedenle en az 3-6 ay güneşe direk maruz kalmamak ve güneş koruyucu kremlerin yanı sıra şapka gibi ek araçlar da kullanmak gerekmektedir.